Darmowa dostawa od 299 zł
 
Infolinia 501-788-771
 
14 dniowe prawo zwrotu
 
25% rabaty na zamówienia
Wybory samorządowe 2018 Zagadnienia praktyczne i schematy działań

Wybory samorządowe 2018 Zagadnienia praktyczne i schematy działań

Monika Augustyniak


Wolters Kluwer Polska
Isbn: 9788381247634
Wydanie: 2018

Hit księgarni

87.47 zł

Wybory samorządowe 2018 Zagadnienia praktyczne i schematy działańW książce kompleksowo omówiono zagadnienia dotyczące wyborów samorządowych – od przedstawienia podstaw prawnych i zasad ich przeprowadzania, po omówienie poszczególnych etapów wyborczych i środków zaskarżania, jakie przysługują wyborcy, w tym m.in:
– tworzenie obwodów głosowania oraz rejestru i spisu wyborców,
– zarządzenie wyborów do rad/sejmików, liczba radnych i zgłaszanie kandydatów na radnych
– protesty wyborcze,
– wygaśnięcie mandatu radnego, wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz wybory uzupełniające i przedterminowe,
– procedura zgłaszania kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta,
– wybór i odwołanie zarządu powiatu lub województwa,
– przepisy szczególne dotyczące wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Poszczególne rozdziały zostały wzbogacone o schematy działań oraz wzory dokumentów wraz z przykładami postanowień proceduralnych w zakresie omawianej w nich problematyki. Uwzględnieniono również najnowsze zmiany przepisów prawnych, w tym m.in. wprowadzonych na podstawie ustawy z 11.01.2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.
Dodatkowo publikacja zawiera liczne przykłady i propozycje rozwiązań zagadnień dotąd nieporuszanych w literaturze przedmiotu lub słabo zbadanych. Przywołuje poglądy wyrażone w doktrynie oraz w piśmiennictwie prawa administracyjnego, zwłaszcza w kontekście procesu wyborczego w jednostkach samorządów terytorialnego. Jest uzupełniona aktualnym orzecznictwem sądowym w zakresie problematyki ustrojowej i wyborczej.
Książka stanowi kompendium wiedzy pracowników jednostek samorządu terytorialnego u progu nowej kadencji, wraz ze wskazaniem najczęściej pojawiających się wątpliwości prawnych oraz zaprezentowaniem sposobu ich rozwiązania. Będzie także przydatna kandydatom w wyborach samorządowych, jak również przedstawicielom zawodów prawniczych.

Księgarnia ksiazka-24.pl poleca Wybory samorządowe 2018 Zagadnienia praktyczne i schematy działań